Türk İlaç Sektörü

Türk İlaç Sektörü
  • Adres:

    Oruç Reis Mah. 18. Sk. Giyimkent Sitesi No: 21/A Esenler -İSTANBUL

  • İletişim:

    Telefon: 0(212) 438 50 09
    E-Posta: info@tekinereczadeposu.com

Türk İlaç Sektörü

Türkiye’deki ilaç dağıtım ve kullanım sektörü her geçen gün hızla büyümektedir. 2015 yılı verilerine göre 5 milyar dolarlık hacmi olan ilaç endüstrisinin 2020 yılında 5,53 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Dünya ilaç sektörünün yeni global veri raporu Türkiye’deki ilaç pazarının yıllık % 2 oranında büyümekte olduğunu gösteriyor. CountryFocus’un “Sağlık Hizmeti, Düzenleyici, Geri Ödeme Verileri – Türkiye” başlıklı raporuna göre 2003 yılında hükümetin uygulamaya koyduğu “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile son 10 yıl içinde Türkiye’nin ilaç pazarı hızla değişti ve gelişti.
“Sağlıkta Dönüşüm Programı” ilaçlara erişimi kolaylaştırdı ve uluslar arası, çok uluslu ilaç firmalarının Türkiye ilaç pazarına girmesinin önündeki engelleri kaldırdı. Bunun doğal bir sonucu olarak da ilaç satışları 2009 yılından 2014 yılına kadar % 22.1 oranında büyüme gösterdi.
Türkiye’de üretilen ilaçlar günümüzde Bağımsız Devletler Topluluğu, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Avrupa Birliği ülkelerinin de dâhil olduğu 144 ülkede satılabilmektedir. Bu bağlamda Türkiye’nin ilaç ihracatı son 5 yıl içinde yaklaşık % 80 oranında büyüdü ve 2014 yılında 8.56 milyar dolara ulaştı. Her ne kadar bazı siyasi engeller söz konusu olabilecek olsa da, Türkiye’nin ilaç endüstrisinin önümüzdeki yıllarda da hızla büyüme potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir. Ülke yönetiminde, özel sağlık harcamalarında, ulaşım ağının gelişiminde yeterince şeffaf olunamaz ise ilaç sektörünün bu büyüme hızı sekteye uğrayabilir ve gelişim engellenebilir.a